Хто може отримувати аліменти на дитину

Згідно із законодавством України, батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до повноліття. Отримання аліментів відбувається у будь-якому випадку, незалежно від того, чи у шлюбі батьки та з ким живе дитина. Навіть якщо людина позбавлена батьківських прав, вона повинна утримувати дитину. Якщо батьки домовляються між собою, то аліменти платить той, хто з нею не проживає. А отримує навпаки той, хто живе з дитиною. Якщо ж ні, до суду подається заява про стягнення аліментів. Аліменти, тобто кошти, які виділяються на утримання, є власністю лише дитини та повинні витрачатися виключно в її інтересах, можливо за її участю.

Аліменти—це по суті певний засіб захисту інтересів дитини після розлучення батьків. Тобто вони повинні стягуватися від народження дитини до її повноліття — 18 чи інколи 23 років (навіть якщо йде навчання в університеті на денній формі).

Згідно з фінансовим станом того, хто виплачує аліменти, нараховується певна сума грошей, залежно від кількості дітей та працездатності відповідача. Якою є система стягнення аліментів через суд? Спочатку ви повинні зібрати всі необхідні документи. Далі пишете заяву до районного суду, зразок такої заяви можете знайти у нас на сайті. Суд приймає рішення та повідомляє його вам через виконавчий лист. Далі ви надаєте цей лист на місце роботи боржника і кожного місяця певна сума з зарплати буде відраховуватися на аліменти.

Аліменти стягуються двома способами—це позовне на наказне провадження. Наказне провадження видається без присутності в суді позивача та відповідача дуже швидко, зазвичай, це 5днів, при цьому виконавчий лист не видається. Наприклад, на одну дитину це ¼ від доходів, але не сума не повинна перевищувати 50% від заробітку.

Але якщо боржник досить давно не виплачував аліменти та знаходиться на виправних роботах, ця сума не повинна перевищувати 70 %. Позовне провадження потрібно, якщо сума аліментів нараховується у більшому еквіваленті та якщо відбувається встановлення чи оспорювання батьківства.

Якщо ви або ваш адвокат доведете в суді, що батько чи мати ухилялися від сплати аліментів, суд призначить борг за 3 роки до того, як подалася заява до суду. Судового збору немає, якщо ви подаєте заяву на аліменти. Отже, вам призначений статус «отримувача». Ви маєте право без будь-яких державних працівників надати виконавчий лист за місцем роботи відповідача, додаючи до нього свою заяву.